Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Anket
2017-18 Döneminde Has Oda Hasbîhâli Programımızı Ne Sıklıkla Yapalım?SÖYLEŞİ

     İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI ve MENSUPLARI DERNEĞİ - İÜDER ailesi olarak; kurumumuza üye olan, GİK - Genişletilmiş İstişare Kurulumuzda görev alan yakın arkadaşlarımızdan, gönüldaş kurumların da yönetimlerinde olanlarla yaptığımız röportajların birinin de konuğu ORFAMDER'di. ORFAMDER adına, şu anda derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Kemal Kaya ile röportajı gerçekleştireceğiz.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     Öncelikle seni tanıyalım... Kemal Kaya kimdir? Kendinizden biraz bahsedermisiniz.

  * ORFAMDER / Kemal Kaya:Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gözlük, sakal ve yakın çekim
     1970 Ordu Ünye doğumluyum. Aslen Trabzon Sürmene'den gelmeyiz. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini kazandım ve İstanbul'a geldim. 5 yıllık Orman Fakültesi tedrisatından sonra orman davalarında "Bilir Kişi" olarak iş yaptım. 1994 yılında askerlik yaptım. 1995 'de Biat Möble, 1996 'da Afro Mobilya, 2001- 2008 'de İnsan Vakfı, 2009 'dan bu yana Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı - TGTV 'deyim (www.tgtv.org).
     Evli ve dört çocuk babasıyım. Kayaşehir'de ikamet ediyoruz.
     
150'ye yakın İslami Camianın, Vakıf ve Derneklerin çatı kuruluşu olan TGTV'de Vakıf Müdürlüğü görevimle birlikte, 2011 yılından itibaren OFRAMDER'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyorum. 

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Kemal hocam. Orman Fakültesi İslami çalışmaların Üniversitelerdeki temelinin en köklü eski yerlerinde birisidir. Neler yapıldığını özetle anlatabilir misiniz?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     En başta, manevi ağabeyimiz, ORFAMDER'imizin de Kurucu Genel Başkanı, İÜDER'imizin de Kurucular Kurulu üyesi ve halen Denetim Kurulu üyesi olan, gönül insanı Cemal Balıbey abimizi hayırla-hürmetle yadederek, selamlarımızı ileterek başlamak istiyorum.
     Biz fakülteye geldiğimizde 12 Eylül sonrasında bile devam eden bir çalışmanın içinde kendimizi bulduk. Fakülte öğrencilerinin kaldığı, öğrenci evlerimiz vardı. Fakültede tanışılarak, evlerde kalan ve sonra sorumluluk alan bir silsile şeklinde devam ettik. Bir dergah gibi insanlar yetişiyor ve yetişen insanlar tekrar insan yetiştiriyordu. Biz birbirimizin hem yareni, hem hocası, hem sırdaşı, hem de dava arkadaşıydık. Orman Fakültesi, Anadoludan öğrenci alan ve İmam Hatipli öğrencilerin geldiği münbit fakültelerdendi. O yıllarda İstanbul'a gelen öğrencinin hem lojistik desteğe hem de manevi şuurlanmaya ihtiyacı vardı.


   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Şu anki öğrenci çalışmaları ne durumda, en çok verim alınan çalışma nedir size göre?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
    Orman Fakültesinde öğrenci çalışmalarımız kesintisiz olarak devam ediyor. Ayrıca kesintisiz devam eden ve gelenekselleşmiş buluşmalarımız var. Dönem dönem inişler çıkışlar olsa da halen kendimize ait öğrenci evlerimiz var. Burada geleneğimizde olan şekli ile öğrencilerle ilgilenme devam ediliyor. Daha verimli bir çalışma için, yeni kuşak için gerçekten çok kafa yorulması gerekiyor ama geleneksel metotlar asla bırakılmamalıdır.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     Orfamder'in kuruluşu ne zamandı? Kimlerle kurdunuz?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     2007 yılına kadar Cemal abinin Özgün Yayıncılık işyerinde ayda bir düzenli toplanırdık. Turkiye'de genel olarak dernekleşme süreci başladığında, bizde Orman Fakülteliler Derneğini kurduk. Dernekleşme süreci genel kabul gören bir hal almıştı. O zaman camiamızın sadece İnsan Vakfı çatı kurumu vardı.
     Kuruluş olarak, Tüzük; Özkan Kırımlı, Feyyaz Aşkın ve bendeniz Kemal Kaya tarafından yazıldı. Cemal Balıbey, İlhan Yürükçü, Mehmet Yerli, Ali Işıklı, İbrahim Tuncer, Ahmet  Mahmut Erkan, Mehmet Sarı, Ahmet Faruk Yeşilyurt ilk akla gelen kurucularımızdır.


   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     Yani, düzenli bir mezunlar yönetiminiz hep vardı ve 2007 de bu işi kurumsallaştıma kararı almışsınız doğru mu anlıyorum?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
Resmi olarak 10 yıl, fiili olarak 40 yıla yakın bir çalışmadır. Mezunlar buluşması ayda bir İstanbul'da, yılda bir de Ankara'da iftar programı olarak yapılırdı. Arada bir genele hitap eden buluşmalarımız da olurdu. Bu faaliyetlerimizden biri olan deniz gezisi tüm islamcı gençler için 'odema' gibi bir ürünün çıkmasına vesile oldu :)

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Birsürü faaliyetiniz var, kurulma amacı da çokça sıralanabilir... Birkaç özel, önemli, temel amacınızı söylermisiniz? Ardından da yaptığınız faaliyetleri anlatır mısınız?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
     Şuan mevcut yapılanmamızda daha tanınır kurumsal kimlikle, tüm mezunlarımızı kuşatmaya çalışıyoruz. Hakkari'den-Edirne'ye, Sinop'tan-Mersine tüm meslektaşlarımızın haklarını korumak anlamında bakanlığı karşımıza almak pahasına işler yapıyoruz. Kurumumuzu ve temel çalışmalarımızı anlatmak için bir çerçeve metin hazırladık. Sizinle paylaşıyorum.

     
"Temel Politikalarımız;
     
Orman Fakülteliler Derneği (ORFAMDER)
 1. Bir meslektaş sivil toplum kuruluşudur,
 2. İslam cemiyeti değerlerine ve insan haklarına riayet eder,
 3. Gücünü meslektaş birlikteliğinden alan bir gönül hareketidir,
 4. Çevreyi değil, tabiatı önceler. Tabiatı bir emanet olarak görür ve gelecek nesillere öyle aktarılması için çalışır
 5. Ormancılarımızın, ormanlarımızın ve ormancılığımızın eğitim, bilim ve teknolojik alanda gelişmesi için çalışır,
 6. Menfaat yardımlaşması ya da bir grup savunması yapmaz,
 7. Sivil bir güç olarak, mesleğinin toplumsal değerlerini (Adalet, Liyakat, Hakkaniyet) yükselterek milli, bağımsız ve lider bir ülke için siyasete etki eder.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Çok önemli şeylerden bahsediyorsunuz, biraz konuyu hafifletmek için az önce değindiğin birşeye tekrar döneyim :) ODEMA'dan bahsettin, bilmeyenler olabilir, ne oluyordu ODEMA? Biz HAŞEMA biliriz. O işin ardında da ormancılar varmıydı? Bunu ilk defa duyduk!
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
ODEMA meselesi aslında Yunus ve Cemal abi ortaklığıdır. İlk reklam çekim aktörleri de ormancılardır. ODEMA'nın açılımı: Orjinal Deniz Mayosu :)
 
   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Şu anda ORFAMDER'e ne kadar üyeniz var?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
Üçbine yakın Orman Fakültesi Mezunu gönüllümüz var, onlarla yakın irtibatlıyız. 300'e yakın da ORFAMDER'imizin resmi üyesi var. Tabi az bir sayı değil bu. Geniş bir çevreyi kuşatıyoruz. 15 Temmuz'dan önce üyelerimiz içindeki malum yapıyla bağlantısı olanların üyeliklerini sonlandırdık. Bu söylediğim sayılar güncel sayılar.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Mühendis Odası seçimlerine bayağı aktif katıldığınızı biliyoruz. Ne zamandır, ne yapıyorsunuz, ne durumdasınız o alanda?
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
Orman Genel Müdürlüğü'nün, 28 bölge Müdürlüğü'nün ve 18 Daire Başkanlığı'nın ekseriyeti (%90) ORFAMDER ailesi içinden çıkmıştır. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez Fakültemizin ilk büyüklerindendir. Bir marka olarak ürettiğimiz (ehli kıble) Birliğe Çağrı Grubu ile Türkiye'nin 7 bölgesinde seçimlere giriyoruz ve oyların % 65 ni almamıza rağmen seçim sisteminin garabeti olarak (İstanbul ve Ankara delegenin yarısını gönderiyor) ağırlığımız genel merkezde rakip grubu aşamıyor...

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Bu Orman Mühendsleri Odasının faaliyet alanı nedir? Bu konuda çok yoğunlaştığınızı biliyoruz.
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     Türkiye'de her mesleğin bir odası var. Bizim de kendimize ait meslek odamız orası. Seçimlere asılmamız asıl nedenlerinden birisi; buraların ve diğer odaların İslami çevreye olan karşıtlığı ve burada yaşam alanı verilmek istenmemesidir. 3. köprü yapılırken odaların nasıl rampa yaptıklarını biliyoruz. Bu adamlar meslek odalarını siyasi bir manevra alanı olarak kullanıyorlar.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Orfamder'in Türkiye Orman politikası hakkında kısa ve uzun vadeli yaptığı bilimsel çalışmalar var mı? Ülkemizi bekleyen tehditler ve önlemleri nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz nelerdir?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
Ormanların yönetimi konusunda ilgili idareye tekliflerimiz ve önerilerimiz oluyor. Örneğin; Türkiye'nin seflik alanlarının 5 hat olarak tanzim edilmesi ve nitelikli üretim yapılması. Odun dışı ürünler ve regreasyon yönetiminde özel sektörün daha aktif hale gelmesi için işletme örnekliği çalışıyoruz. Çünkü orman artık sosyal değeri yüksek ekonomik değeri biraz geriden gelmeye başladı. Bir ağaç kesilmesi rejim sorunu haline geliyor.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Odun dışı ürünü biraz anlatır mısınız? Doğal olarak çok da anlamıyoruz :(
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     Odun dışı ürün derken, Türkiye'nin Eko Turizm potonsiyeli de bunun içine giriyor. Lavanta üretimi ve yağ üretimi, foto safari, kampçılık, Avcılık vs.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Başka ne tür projeleriniz oldu?
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
     Bzim değişik Projelerimiz oluyor;
     "
KÖY MEZARLIKLARI AĞAÇLANDIRMASI",
     
"AĞACIN GÖLGESİ’ PROJESİ"
     "ÖMÜRDEN GERİYE BİR FİDAN KALSIN"

     Bunalrdan bazısı...
     2014 yılında “Ağacın Gölgesi” projesi kapsamında ORFAMDER ve Bolu Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü iş birliğiyle proje kapsamındaki köy mezarlıkları ağaçlandırıldı. Ayrıca Uluslararası Projelerde de akredite haldeyiz. Bilimsel toplantı ve forumlara temsilci gönderiyoruz.

   * İÜDER / M. Nasır Demir:
     
Orfamder olarak bu konuda bir bilinç ve ilgi oluşturmak için yaptığınız  etkinlikler (seminer, panel, konferans v.b.) var mı? 
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     
Bunlardan bir kaç tanesini anlatabilirim.
 • OKAMER / ORFAMDER KARİYER REHBERLİĞİ
 • KAMU TANITIM GÜNLERİ
 • “Tabiatın ve Ağaç Sektörünün Aktörüyüz”
     Son sınıf ve yeni mezun Orman Fakültelilere girişimcilik ve istihdam imkânları konusunda seminerler, sektörel ve teknik geziler düzenleyerek mezunlarımızı hem bir kamu çalışanı olmaya, hem de özel sektörde girişimci ormancı olmaya teşvik ediyoruz.
 • ORMANCILAR KONUŞUYOR
 • İSLAM MEDENİYETİ ve ORMAN
     Görüntünün olası içeriği: 8 kişiKonuşmacı olarak Şerafettin Kalay Hoca’nın geldiği söyleşide, İslam Medeniyetinde Ormanın önemi konuşuldu.
 • TABİAT BULUŞMALARI
 • KESTANE TOPLAMA ETKİNLİĞİ / “Tabiat nimettir.”
     Orman Fakülteliler, çocuklarla birlikte Ekim ayında soğuk havaya aldırış etmeden koyu muhabbetlerini sıcak kestane eşliğinde sürdürüp tabiatın nimetlerini yakından tanıyoruz.
 • TABİAT BULUŞMALARI
 • GELENEKSEL ORMAN KOŞUSU / “Kardeşliğe koşar adım…”
     Orman koşusu, Orman Fakülteli öğrenciler ve Orman Fakülteli mezunların katılımıyla yapılan geleneksel bir faaliyettir.
 • ORMAN FAKÜLTESİ BULUŞMALARI
 • DOĞADAKİ İNSAN SERDAR KILIÇ’LA SÖYLEŞİSİ
 • “Ormanla irtibatı olmayan bir Orman Fakülteli eksik olur.”
     TRT 1 de ‘Doğadaki İnsan Serdar Kılıç’ adlı programın sunucusu Serdar Kılıç, davetlimiz olarak İ.Ü. Orman Fakültesi’ne geldi. Tarih ve Kültür Kulübü ile ortak düzenlediğimiz konferansa Orman Fakülteli arkadaşlar yoğun ilgi gösterdiler.
 • TECRÜBE AKTARIMI
 • "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ORMAN FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİLİK" KONULU SÖYLEŞİ
 • “Öğrencilik bir yaşam tarzıdır.”
     Orman Fakültesini yeni kazanan öğrencilere yönelik geçmişten günümüze Orman Fakültesinde öğrencilik konusunda tecrübe aktarımı yapıldı.
   * ORFAMDER / Kemal Kaya:
     Kemal hocam çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.


Üye Girişi
İÜDER Facebook Grubu
İÜDER Twitter
Foto Galeri
E-Bülten

İFTAR PROGRAMI

İstanbul Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği - İÜDER Geleneksel İftar Programı 19 Haziran Pazar günü, İÜ. Beyazit Kampüsünde düzenlendi.
 

İÜDER‘Lİ HANIMEFENDİLER DÜZENLİ BULUŞMALAR PLANLIYOR...

 • BİZE ULAŞIN

 • Nişanca Mah. Otakçılar Cad. No: 21/3 (Münzevi Camii Yanı) Eyüp / İstanbul

 • 0216 452 60 70

 • iletisim@iuder.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik